Volkswagen yeni bir Türkiye yatırımı ile gündemde...

Volkswagen yeni bir Türkiye yatırımı ile gündemde...

Alman otomotiv devi Volkswagen, bünyesinde bulunan MAN fabrikalarını taşıyacağı yeni bir ülke arıyor. En büyük adaylardan biri de Türkiye..

Uzun süredir tüm Türkiye, Alman otomotiv devinin ülkemize yapacağı yatırımı bekliyordu. Tüm göstergeler olumlu gittiği sırada yaşanan siyasi ve askeri gerilimler sonrası Volkswagen ilgili yatırımı iptal etme kararı almıştı. Bu üzücü gelişmenin ardından marka yeni bir yatırım ile tekrar gündeme geldi. Volkswagen grup bünyesinde faaliyetlerini sürdüren kamyon üreticisi MAN, Avusturya’nın Steyr ve Almanya’nın Münih şehirlerindeki fabrikalarını kapatma kararı aldı. Bu fabrikaların farklı bir merkeze taşınmasının gündeme gelmesinin adından Polonya ve Türkiye isimleri öne çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Volkswagen konuştu: Bentley, Lamborghini, Bugatti ve Ducati’nin geleceği Volkswagen haberi dikkat çekti TAYSAD Başkanı Alper Kanca, “Medyaya yansıyan bazı açıklamalardan anlıyoruz ki, Münih ve Steyr’deki fabrikaların kapatılması sonrasında, bu tesisler muhtemelen Polonya ve Türkiye’ye taşınacak. Ancak Polonya’nın pek şansı yok gibi. Türkiye özellikle kamyon ve otobüs üretiminde oldukça başarılı, Avrupa’nın en verimli, en rekabetçi üretim merkezlerinden biri. Mercedes, MAN ve Ford ülkemizde çok kaliteli kamyonlar, otobüsler üretiyor ve dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor. Ülkemizde bu çeşit araçların parçalarını üreten çok güçlü bir tedarik sanayi var. Bu tartışmalardan öğrendiğimiz kadarıyla MAN Ankara fabrikası bu değişiklikler sayesinde daha fazla araç üretme imkânı kazanacak” ifadelerine yer verdi.

orjinal metin

11.10.2020