Merkez silahını çekti...

Merkez silahını çekti...

Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 475 baz puanlık artışla yüzde 10.25'ten yüzde 15'e yükseltti. Merkez Bankası faiz artışının yanında fonlama kompozisyonunda sadeleşmeye giderek, artık tüm fonlamanın haftalık repodan yapılacağını açıkladı.

Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faizini (politika faizi) 475 baz puan artırarak yüzde 10.25'ten yüzde 15'e yükseltti.

Faiz kararının ardından dolar 7.55, euro 8.95 seviyesine kadar geriledi.

TCMB'den yapılan açıklamada, "Tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar vermiştir. Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir" denildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  • Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verdi.
  • Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.
  • Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlama ve sürdürme temel amacına enflasyon hedeflemesi rejiminin gerektirdiği şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkelerini uygulayarak ulaşacaktır.
  • Artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısmi kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikleri arttırmaktadır.
  • Yazının devamı.

19.11.2020